Akik Taşı

Akik Taşı taşı kullanılan gümüş ürünlerimiz

Akik Taşı Faydaları, Özellikleri, Resimleri

Akik Taşı yarı değerli taş sınıfına giren bir doğal taştır. Doğal taşlar listemizde bulunan Akik, kalsedon ailesine bağlıdır ve birçok renkte ve bantlı bir yapıyla karşımıza çıkar. Akik İsmini Sicilya'da bulunan Achates Nehri'nden almıştır. 3000 yıl önce renkli agatların bulunduğu Sicilya’daki bu nehre günümüzde “Dirillo” adı verilmektedir.

Akik Taşı Faydaları

Mohs sertlik skalasına göre sertlik derecesi 7 olan yarı değerli akik, oluşum koşullarına göre çok farklı renk ve dokularda olabilir. Birçok doğal akik, doğal volkanik kayaların içinde nodüller halinde bulunur. Akik en çok bulunan doğal taşlardan birisi olmasına rağmen, renklerindeki ve halkalarının dağılımındaki çeşitliliğin sınırsızlığı nedeniyle her zaman en gözde taşlardan biri olmuştur. Akik taşının en bilinen ve bulunan rengi ateş kırmızısıdır. Doğada daha az bulunmakla birlikte siyah, beyaz, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kahverengi yarı değerli akik taşları da vardır.

Akik Taşı Özellikleri

Doğal Taş ailesinden gelen Akik; aşkı, bereketi, serveti, şansı, uzun ömürlülüğü, dengeyi ve gücü arttırır. Bütün yarı değerli akik türleri mükemmel bir koruyucu ve faydalı bir enerjiye sahiptir ayrıca analitik yetenekleri de arttırır. Akik “Güç Taşı” olarak da nitelendirilir. Stresi azaltır, fiziksel olarak güçlendirir ve cesareti arttırır. Enerji kayıplarından koruduğuna inanılır.