Topaz Taşı

Topaz Taşı taşı kullanılan gümüş ürünlerimiz

Topaz Taşı Faydaları, Özellikleri, Resimleri

Oldukça sert bir mineral olan topaz, beyaz, gri, yeşil, mavi, pembe, kırmızı, sarı renkte ya da şeffaf görünümde olabilir. Mücevheratta kullanılan en yaygın rengi mavi olanıdır. Mavi topaz geçtiğimiz yüzyıldan itibaren kullanım yaygınlığı kazanmaya başlamıştır.

Topaz Taşı Faydaları

Mohs sertlik skalasına göre topazın sertliği 9’dur. İyi sertlik derecesi, arzu edilen renkleri ve bulunabilirliği topazı ideal bir mücevher taşı yapar. Topazın en değerli renkleri İmparatorluk Topazı adı verilen turuncu-sarı renkli, koyu pembe-kırmızı renkli ve turuncu-kırmızı renkte olanlarıdır. Renk derinliği arttıkça değeri de artar. En büyük topaz üreticisi Brezilya’dır. Diğer kaynaklar Pakistan, Afganistan, Hindistan, Çin, Burma, Sri Lanka, Japonya, Rusya, Ukrayna, Avustralya, Madagaskar, Nijerya, Meksika ve ABD ( Kaliforniya, Utah ve New Hempshire) dir.

Topaz Taşı Özellikleri

Altın renkli topaz bolluk ve bereket taşıdır ve enerji verir. Mavi topaz ise boğaz çakrasını açar, hayal gücünü geliştirir. Toksinlerin atılması, metabolizma ve sinir sisteminin düzgün çalışması için kullanıldığı söylenir. Duyguları dengelediğine inanılır.